Emniyettepe Mh. Selam Sk. No:52 Ahikent Villaları - Eyüp/İSTANBUL
Müşteri Hizmetleri | 0850 255 00 00
0212 320 50 72
Sanal Santral (Bulut Santral) Nasıl Kullanılır?

Bulut (Sanal) santral hizmetini kullanmak için öncelikle bulut santral paketlerinden size uygun olanını seçerek abonelik oluşturmanız gerekmektedir. Açılan web sayfası, Verimor Telekom’un abonelik sayfasıdır. Bu sayfada Verimor Telekom’dan 0850 ‘li numara ya da bulunduğunuz şehre ait sabit numara tahsis edebilirsiniz. İsterseniz mevcut sabit telefon numaranızı taşıyarak da kullanabilirsiniz.

Abonelik oluştururken Bulutsantralim paketlerinden size uygun olanı tekrar seçerek güncelleyebilirsiniz. Bu sayfadaki tüm işlemler bittikten sonra Verimor Telekom üzerinden hesabınızı oluşturmuş olursunuz.

Tarafınıza gönderilen bilgilerle giriş yaparak Bulut (Sanal) santralinizin ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Tarafınıza gönderilen bilgilerle web arayüzüne giriş yaptıktan sonra “Bulut Santralim” sekmesinden santral ayarlarını yapabilirsiniz. Bulut (sanal) santralinizde bazı ayarlar varsayılan olarak gelmektedir. Kullanım Kılavuzunu inceleyerek tüm ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Sanal (Bulut) Santral hazır olduktan sonra çeşitli cihaz ve yazılımlarla santralinizin dahilisi olarak, santral üzerinden çağrı alabilir ve arama yapabilirsiniz.

MASA ÜSTÜ IP TELEFON

Ip telefonlarla bulut santralinizin dahilisi olabilirsiniz.

IP DECT (TELSİZ) TELEFON

Ip dect (telsiz) telefonlarla bulut santralinizin dahilisi olabilirsiniz.

BİLGİSAYAR

Bilgisayarınıza yüklenen arama yazılımlarıyla bulut santralinizin dahilisi olabilir, kulaklıklı mikrofon aracılığıyla arama yapıp, çağrı alabilirsiniz.

AKILLI TELEFON / TABLET 

Akıllı telefonunuza / tabletinize yüklenen uygulamayla bulut santralinizin dahilisi olabilirsiniz. Böylelikle şirket santralinizi dünyanın her yerinden kullanabilirsiniz.

VOİP GATEWAY

Voip gateway cihazı aracılığıyla, analog telefonlarınızı yeni bir ip telefon yatırımı yapmadan bulut santralinizin dahilisi olarak kullanabilirsiniz.

YÖNLENDİRME

Santralinize gelen çağrıları mobil (GSM) numaranıza yönlendirebilirsiniz. Ofisinizdeki dahilinize cevap vermediğinizde sanal santraliniz çağrılarınızı otomatik olarak cep telefonunuza yönlendirebilir.